kronika 2012

Prešernov smenj (8. februarja)
Kranj-smenj012Kulturni praznik smo proslavljali, kot se spodobi, v Prešernovem Kranju. Opravljeni v staro dolenjsko nošo, oprostite – kostume, in v meščanske gvante smo se sprehajali med več kot tridesetimi štanti s samo izvirno domačo robo (nič kitajskega kiča!) ter med najmanj petimi s kuhančkom. S kameradi iz drugih folklornih skupin smo tako pričarali hrepenje po časih našega velikega pesnika, ki je v mestu med Savo in Kokro preživel svoja zadnja leta. Tokrat so izjemno bogat in pester smenj pripravili že desetič, takorekoč jubilejno. Dogajanje so z glasbo, s plesom, petjem, z igro, animacijo, s starimi lajnami in z vožnjami kočij vsaj za nekaj časa prestavili v 19. stoletje. Seveda so folklorniki tudi zaplesali, naši abrahama in oberštajeriš, godci pa so jim pri nekaj stopinjah minusa s premrlimi prsti veselo igrali. Nič lažje ni bilo slikarjema mojstru Janezu Erženu in Marjanu.


Ringaraja z najmlajšimi ( 9. februarja)
Tavelki smo mesec kulture odslužili včeraj v Kanju, tamali iz v vrtca Pedenjped pa kar doma v Novem mestu. Povabili so našo Andrejo M., ki na njihov vrtec se spozna, naj jim kaj zapleše in zapoje. Ta pa nebodilena pripelje v četrtek sabo v vrtec še tri dekleta, s katerimi je najprej zaplesala en zibenšrit, pa eno rašplo, pa še malčkom najbolj znano Ob bistrem potočku je mlin. Potem so jim punce razkazale kostume, zlasti jih je zanimalo, koliko ima katera unterc na sebi, pa kakšne čevlje imajo, pa seveda še vse drugo, kar spada zraven. Na koncu pa so zaringarajali vsi skupaj z vzgojitelji vred.


Žur do poznih ur (11. februarja)
Vodstva folklornih skupin prirediteljic mednarodnega SloFolka so se zadnjič enkrat izjemno koristno zmenila, naj se njihove folklornice in folklorniki vsaj enkrat na leto srečajo – za svoj gušt, vsakič v drugem prireditvenem kraju pri eni od skupin gostiteljic. Tokat so povabili Artičani. Razen domačinov so v folklornem večeru pred občinstvom zarajali še vidovci iz Šentvida pri Stični,javorski iz Javorja pri Litiji in seveda kresovci iz mesta ob zaledeneli Krki, ki smo prispevali Bučečovsko Štajerko in štajersko s stoli. Jako lèpo. In nič manj po večerji, ko je trema odnehala in se je sprostila jerihonsko glasna narodno zabavna muzika, ko se je tudi zaplesalo in zavrtelo, pa še družabne igre izvajalo. Fotke sta delala Martin Luzar, DL in Andreja M.


Pustne vaje veteranov (21. februarja)
Naši vrli veterani so celo na posvečeni praznik norcev – pustni torek – brezhibno izvedli vse predpisane, načrtovane in obvezne folklorne vaje. Nekateri s službenimi, nekateri pa s svojimi izvirnimi larfami so dokazali, da še niso za civilno šaro. Najlepša je bila poštarica Luzi, ki je vsem upokojencem že predčasno prinesla tako težko prigarano pemzijo. Zraven pa še bokal vina in nepozabni domači šarkelj. Zapelo in kuševalo se je tudi zaradi obletnic rojstva. Vaje pa so se odvijale po vseh pravilih tako, da nas je tudi šefica pedčasno spustila k Štangeljnu na zasluženo poživilo. Fotkala sta Marjan in Franci S.


Še en občnih zbor… (23. februarja)
…, ki je prav tako kot zadnji pred slabega pol leta minil brez hudih zapletov — Gregor, Mateja in Rudi so ga namreč gladko izpeljali. Kaj ne bi, saj imamo res že prakso in lahko z občnimi zbori hodimo gostovat tudi v tujino. Zaznali smo nekaj dalj časa pogrešanih pojavic, sicer pa se je pred otvoritvijo zbora v kuloarjih odvijalo živahno nakladanje. Ko smo slišali tudi vsa poročila, je bilo treba poslušati samo še šefico, ki je razkrila kar nekaj načrtovanih presenečenj: razen SloFolka in sedmega raftanja po Kolpi je konec avusta na vrsti gostovanje na Češkem, novembra po dobrih desetih letih povratka v Kresovo naročje, pa jubilej veteranov. Zbor smo izjemoma zapili z izredno močno kostelsko studenčnico in nobenga se ni prjela. Slikce: Andreja M. in Marjan.


Pri starejših (27. marca)
V torek so veterani zaplesali Abrahama in Vsi za mano kameradi v Domu starejših v Šmihelu pri Novem mestu. Spored so popestrili tamburaši s pevkama in svojimi venčki ljudskih, za povrh pa še dve tuji – Grenko reko in Mamo Juanito, seveda obe v slovenščini. Zlasti pri zadnji so poslušalke zavzeto sodelovale, saj jih pesem še vedno vrača v mlade dni. Med odmori je nažigal improviziran bend Kresovih godcev, ki so v tej zasedbi prvič skupaj zavižali, pa se je izkazalo, da so kar uporabni. Sledil je prijazen nagovor ene od prebivalk doma in ne najmnaj pomembna izbrana malica. Dokumentirala je hišna slikarka Mateja Zelič.


Najmlajši v Brežicah (11. aprila)
2012 MajdiniBR12Kresovčki so se v sredo popoldne predstavili v Prosvetnem domu v Brežicah na območni reviji otroških folklornih skupin Igraj kolce. Pod mentorstvom Majde Nemanič so se predstavili z odrsko postavitvijo, ki je strokovno spremljevalko tako navdušila, da jih je uvrstili na regijsko srečanje. Številno občinstvo je naše nadebudne folklornike nagradilo z bučnim ploskanjem.


Območno srečanje (14. aprila)
Na sobotni paradi štajersko-dolenjskih odraslih folklornih skupin v Dobovi pri Brežicah se je na oder postavilo osem posadk, kar tri od teh so bile iz novomeškega Kresa. Ostalih pet je bilo iz Dobove, Artič, Razborja, Pišec in Senovega, plesale pa so seveda štajerske plese. Da smo se prikupili občinstvu, smo se tudi Kresovi veterani zasukali po štajersko Lani se možila sem, mlajši smo se obrnili po dolenjsko s postavitvijo Po Jurjevem, malo starejši pa s porabsko Če so rdeče, te so prav ljubeče. Srečanje je pripravila območna izpostava JSKD iz Brežic, strokovno pa je nastope skupin spremljala Mojca Lepej. Večerjali in plesali smo potem ob zvokih domačih fantov pri Cenetu. Slikali so Matej Kramžer, Rok Kopina in Primož Jurak.


Pri Vinkotu (5. maja)
Naš nekdanji zvesti godec – harmonikar Vinko Slovenec iz Skopic je v soboto srečal Abrahama. Praznovanje so mu pripravili v gasilskem domu sredi vasi, kjer se je zbralo jubileju primerno kakšnih 50 povabljenih. Kresovci smo ga sredi veselice, nepovabljeni, presenetili z bataljonom veteranov, h katerim je požrtvovalni Vinko, ko še ni bilo avtoceste, redno prihajal na vaje in na nastope (Skopice so vas pri Brežicah!). Zaplesali smo mu štajerske plese z maskami inAbrahama gredo, kjer je Vinko nemudoma prijel za harmoniko in zavzeto pomagal našim mzgontarjem. Gostje so sodelovali z navdušenim ploskanjem in kot se spodobi s skupno pesmijo Vse najboljše … V toplem večeru smo nadaljevali kar za mizami pred gasilskim domom. Prtiskala sta Branka in Marjan.


Veterani v Semič (19.maja)


Če so rdeče (20. maja)


Spomladi s Pomladjo (1. junija)


Na Bajnofu (8. junija)
(ob prazniku Trške gore)


Z upokojenci (8. junija)
(ob 25-letnici MPZ Društva upokojencev iz Straže)


Postaja Novo mesto (15. junija)
Festival Teden kultur je bil minulih pet dni ogledalo medkulturnega Novega mesta; v sklepni prireditvi v petek zvečer v KC J.Trdine pa so se zvrstile skupine in solisti tu živečih skupnosti: bošnjaške, srbske, hrvaške, žumberške, makedonske in albanske. V pestrem sporedu smo v starih dolenjskih kostumih nastopili tudi kresovci s postavitvijo Abrahama gredo, za nami pa še Tamburaška skupina Klasje (KD Žumberak), Vokalna skupina Pleter (Hrvaško kulturno zduženje), Aida Čorbadžić s Sevdalnko, Srbsko kulturno društvo s Plesi iz okolice Leskovca, Albanska skupina Dardanet s plesi Plesi s Kosova, vokalna skupina Amanet Srbskega kulturnega društva z makedonsko narodnoVo naše selo malovo, vsi supaj z orkestrom in štirimi solisti pa z Venčkom narodnih iz vseh koncev nekdanje juge. Razen Aide iz Sarajeva, so bili vsi izvajalci iz Novega mesta. Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto je po prireditvi pripravilo zakusko za vse nastopajoče. Fotkal je naš Primož.


Za Dan državnosti (22. junija)
Namesto na Trgu republike v Ljubljani smo zaplesali, zagodli in zapeli slovenski državi za rojstni dan v Šentjerneju v Domu Primoža Trubarja, ki je bil v najtežjih časih bolj zaveden Slovenec kot večina današnjih, in bolj zaslužen, da imamo lahko danes svojo državo, kot vsi novodobni junaki skupaj. Slovesnost je s priložnostnim nagovorom požlahtnila prva dama slovenske politične filozofije Spomenka Hribar, popestrili pa so jo šolski otroci, škocjanski folklorniki in plesna skupina Harlekin.


Na Moravskem (od 22. do 27. avgusta)
Pomlajena vodilna skupina Folklornega društva Kres iz Novega mesta se je v ponedeljek zvečer vrnila s šestdnevnega gostovanja na češkem Moravskem. Tokrat smo nastopili z dolenjskimi in štajerskimi plesi najprej v Bojkovicah, kjer smo vrnili obisk tamošnjemu Folklornemu souboru Světlovan, ki je letos spomladi nastopal na našem Mednarodnem folklornem festivalu SloFolk 2012. Stanovali smo pri izjemno gostoljubnih domačinih, ki pijejo slivovko tako kot mi vino. Potem smo predstavili naše ljudsko izročilo še na mednarodnih festivalih v Kroměřížu in v Liptalu, kjer smo se sprehodili v družbi drugih skupin tudi po ulicah obeh gostiteljev. Ogledali smo si drugo največje češko mesto Brno s slovito trdnjavo Špilberg, mesto Zlin, kjer sta sedež pokrajine in znana tovarne obutve Bata, topliški kraj Luhačovice in zanimivo ročno proizvodnjo umetnin iz stekla. S pravo kresovsko žurko pa smo češko turnejo ovenčali v nedeljo zvečer v Bystřički, kjer smo, hvala bogu, tudi spali. Za spletno stran so slikali Jiři Špirit (CZ), Primož, Rok in Marjan.


Kresovčki v Kamniku (8. septembra)
Danes dopoldne so se na 42. dnevih narodnih noš in oblačilne dediščine predstavili tudi člani starejše otroške folklorne skupine Kres. Mladi Kresovčki so pod mentorstvom  Majde Nemanič nastopili v dveh postavitvah in dostojno in dopadljivo pokazali folklorno dediščino širše Dolenjske. Ogledali so si tudi razstavo noš in pestro dogajanje v središču mesta. Najbolj jih je navdušil promenadni nastop Mengeške godbe in tekmovanjem harmonikarjev. Zanimive pa so bile tudi stojnice, z različnimi obrtnimi izdelki, takimi, ki še živijo, in takimi, že malo pozabljenimi. Dekleta in fantje so seveda navdušeno sprejeli tudi povabilo organizatorjev, naj se prireditve udeležijo še kdaj. To pa potrjuje, da so se na nastopu zares dobro odrezali, in da imajo kaj pokazati, čeprav v sedanji zasedbi delujejo šele od konca prejšnjega leta. Samozavestni nastop so nadaljevali tudi po ulicah Kamnika in s tem potrdili obljubo, da se bodo še vrnili. Fotkala je Andreja Bartolj Bele .


Evrosad je zmagal (13. septembra)
Kresovi tamburaši smo z venčkom belokranjskih, s Pastirče mlado in s spremljavo pevke in pevca, ki sta zažgolelaAdijo, pa zdrava ostani, popestrili ljubljanskega Dnevnika proglasitev letošnje dolenjsko-posavske GAZELE — podjetja, ki je pri nas zadnje čase najhitreje napredovalo. V Kulturnem središču sredi Dolenjskih Toplic se je za to priložnost zbrala vsa poslovna smetana naše gospodarsko cvetoče jugovzhodne pokrajine, laskavi naslov pa je pobralo sadjarsko podjetje EVROSAD iz Krškega.


Folktabor (od 28. do 29. septembra)
Pet naših je obogatilo tudi letošnji folklorni tabor v Mariboru: Branka, Andreja M., Mateja, Tomaž Č. in Marjan. Od petka popoldne do nedelje popoldne so se zvrstila predavanja o ljudski glasbi, samostojne postavitve štirih delovnih skupin, vsaka s plesom in muziko iz različneg časovnega obdobja, ogled drugega dela državnega srečanja izbranih slovenskih skupin in srbske folklorne skupine iz Kranja, skrajno duhovit sobotni zabavni večer in nadeljski nastop, na katerem so skupine pokazale, kaj so naštudirale. Nekaj fotk v galeriji je tudi z zanimivih postavitev na državnem srečanju. Slikala sta Andreja M. in Marjan.


Martin v BTC (3. novembra)
V bršlinskem nakupovalnem središču so spet pripravili sprejem za priljubljenega pivskega svetnika svetega Martina. Seveda bi bilo vse narobe, če ga ne bi počastili tudi Kresovci. Vodilna skupina je rajala, tamburaši pa tamburali polni dve uri. Plesalci so se trikrat zavrteli v dolenjski noši, tamburice pa so milo zvenele v samih znanih ljudskih vižah tako, da so se mimoidoči morali ustaviti, eni pa so čak plakali. Seveda je bilo poskrbljeno tudi za dostojno malico in celo za Martinovo pojedino. Mlado vino je, čeprav en teden prezgodaj, požegnal sam svetnik, pa se ni nikomur zataknilo v grlu. Na koncu pa smo zaplesali še z gledalci. Fotke sta delala Željko in Andreja M.


Blagovna (3. november)
Folklorna skupina iz Blagovne, krajevne skuposti pri Šentjuriju na Celjskem, je povabila Kresove veterane na njihov četrti letni nastop z gosti. Nastopili smo z dolenjskimi plesi Abrahama gredo in Vsi za mano kameradi. Razen nas in domače folklorne skupine iz Kulturnega društva Blagovna, ki je pokazala plese izKompolsko-svetinskega kraja, so se s plesi in običaji Podravine predstavili folklorniki Folklorne udruge Kloštar Podravski, s Plesi izpod Lisce pa so se postavili člani Društva upokojencev iz Razbora pri Sevnici. Večer je popestrila otroška folklorna skupina Blagovna. Da ne bi ostalo samo pri uradnem, je sledil še družabni večer s plesom kar tako in večerja z mesom, pijačo in posebno okusno krompirjevo solato z bučnim oljem. Mljas! Slikce so Brankino lastnoročno delo.


Celovečerni z gosti (24. novembra)
Spoštujoč vsesplošno razpoloženje v naši mili domovini smo našemu jesenskemu ceovečernemu koncertu z gosti dali naslov Preljubo veselje, oj, kje si doma in s tem nekako načeli živce slovenskim protestantnikom, da so… Gostje večera KUD Čiče iz hrvaškega Turopolja so nam vrnili lanski obisk naših veteranov v njihovem prijaznem Novem Čiču južno od Zagreba in veselja niti na odru niti potem med prisrčnim druženjem ni manjkalo. Gostje so v uradnem delu sporeda zapeli in zaplesali turopoljske, na koncu pa še brodsko posavske, mi pa vse kar znamo: najmlajše je Petra popeljala z vlakom, malo starejše najmlajše pa je Majda prepričala, da iz majhnega zraste veliko. Vsa čast malo mlajšim veteranom, ki so držali dogovorjeno in z Boštjanom postavili prekmurske plese. Malo mlajše in malo starejše in tiste malo vmes tamburaše je Branka navadla nov venček ljudskih, mlajšo vodilno skupino dolenjske plese, starejšo vodilno skupino porabske plese, starejšo srednje mlado veteransko skupino paštajerske plese. S fotoaparati sta rokovala Igor Vidmar (Dol. list) in Andreja M., z videokamero pa Marjan, Tomaž, Toni M. in Primož.


To smo mi (7. decembra)
Kot je že navada so tudi letos udje Zveze kulturnih društev Novo mesto pripravili celovečerni koncert s pestrimi nastopi otroških skupin, pevskih zborov ter plesnih in glasbenih skupin. Zraven smo bili tudi kresovci s kar tremi postavami: najprej smo zabrenkali tamburaši, vodilna je zaplesala po dolenjsko, veterani pa so razvedrili občinstvo po štajersko z maskami. Čeprav ni bilo ne slišati, ne videti nobenega vabila na to prireditev, je bila dvorana Janeza Trdine v petek zvečer kar spodobno zasedena, pa tudi aplavz ni izostal.

Dostopnost