mejniki Folklornega društva Kres

Prva uradna fotografija FD Kres

• 1975 – Na pobudo Zveze kulturnih in prosvetnih organizacij smo ustanovili folklorno skupino pod vodstvom Branke Moškon.
  • 1976 – Prvi nastop skupine ob Dnevu žena v Domu kulture v Novem mestu.
  • 1977 – Poimenovanje skupine v Folklorno društvo Kres. Prvi nastopi v dolenjskih nošah, ki smo jih rekonstruirali s pomočjo etnologinje dr. Marije Makarovič iz Etnografskega muzeja v Ljubljani. Nastop za dan mladosti.
  • 1978 – Srečanje slovenskih folklornih skupin v Novem mestu.
  • 1979 – Nastop na Evropski super ligi v namiznem tenisu.
  • 1980 – Nastop na Prazničnih dnevih slovenske folklore v Piranu in prvo snemanje za TV Slovenija.
  • 1981 – Pridobitev društva so najmlajši kresovčki pod vodstvom Majde Nemanič. Ustanovitev tamburaške skupine. Partizanska kola, nastop ob dnevu Jugoslovanske Narodne Armije.
  • 1982 – Prvi samostojni celovečerni nastop skupine v Novem mestu »Kresuj z nami prijatelj«.
  • 1983 – Sodelovanje na »18. međunarodni smotri folklora« v Zagrebu na Hrvaškem.
  • 1984 – Snemanje dolenjskih plesov in pesmi za samostojno oddajo na TV Slovenija. Prvo gostovanje v tujini na proslavi 900-letnice kartuzijanov v Chartreuxu v Franciji.
  • 1985 – Po desetih letih ima društvo za seboj 196 nastopov in 87 članov (dve otroški in odraslo skupino ter tamburaše). Branka Moškon prejme zlato Maroltovo značko, ob prazniku občine pa Trdinovo nagrado.
  • 1986 – Nastop na tekmovalnem festivalu »Pro loco« v Gorici v Italiji – društvo dobi srebrno plaketo. Snemanje filma Čas brez pravljic za RTV SLO. Zahvala Občinske zveze prijateljev mladine Novo mesto Branki Moškon za plemenito mentorsko delo s pionirji in mladino.
  • 1987 – Nastop na tekmovalnem festivalu alpskih dežel v Trentu v Italiji – prejeli smo zlato plaketo. Branka Moškon prejme srebrno Odličje Svoboda Zveze kulturnih organizacij Slovenije.
  • 1988 – Nastopi ob Slovenskem tednu v Hannovru v Nemčiji.
  • 1989 – Nastop na festivalu na Lefkadi v Grčiji.
  • 1990 – Nastop na festivalu balkanske folklore v Ohridu v Makedoniji.
  • 1991 – Samostojni celovečerni nastop ob 15. obletnici. Društvo prejme Maroltovo listino, Odličje Zveze kulturnih organizacij Novo mesto, Branka Moškon prejme Odličje ZKO Novo mesto, Cirila Gradišar in Majda Nemanič pa Priznanji ZKO Novo mesto. Izdali smo prvo brošuro plesov in plakat.
  • 1992 – Nastop na prireditvi Boš videl kaj dela Dolenjc.
  • 1993 – Ustanovitev pevske skupine pod vodstvom Majde Nemanič.
  • 1994 – Snemanje na Trški gori za oddajo »Po domače« RTV Slovenije.  Majda Nemanič prejme Odličje Zveze kulturnih organizacij Novo mesto.
  • 1995 – Po dvajsetih letih šteje društvo 111 kresovcev (dve otroški in odrasla skupina, pevci in tamburaši).
  • 1996 – Gostovanje v partnerskem Langenhagnu v Nemčiji ob 10. obletnici društva Krka.
  • 1997 – Priznanji ZKO Novo mesto prejmeta Sanja Šimič in Karmen Cekuta, Odličje ZKO Novo mesto pa Milorad Džudović.
  • 1998 –
  • 1999 –
  • 2000 – Ustanovitev veteranske skupine (članov, ki so včasih plesali z nami) pod vodstvom Branke Moškon.
  • 2001 – Društvo prejme Plaketo mesta Novo mesto, Sanja Šimič Odličje ZKO Novo mesto, Boštjan Poljanec pa Priznanje ZKO Novo mesto. Celovečerni nastop ob 25. obletnici, izdaja novega plakata in brušure s predstavitvijo skupine in plesov.
  • 2002 –
  • 2003 –
  • 2004 –
  • 2005 – Skupaj s še tremi folklornimi skupinami ustanovimo mednarodni folklorni festival SloFolk.
  • 2006 –
  • 2007 –
  • 2008 – gostovanje v Subotici, Srbija
  • 2009 – gostovanje Kozarski etno